Διαφάνεια89

Η Μήλος του Τότε και του Τώρα 2019-2021

Το ταξίδι της Μήλου στο χρόνο, μέσα από φωτογραφίες, αποτύπωσαν οι μαθητές του Τομέα Πληροφορικής με κίνητρο την αγάπη τους για το νησί τους και τον ενδιαφέρον τους για την ιστορία του και την εξέλιξη του , στο ψηφιακό λεύκωμα που μπορείτε να δείτε ολοκληρωμένο εδώ:

Η Δράση υλοποιήθηκε με υπεύθυνους τους καθηγητές Πληροφορικής κα. Αντωνοπούλου Μαρία και κ. Αντωνόπουλο Κωνσταντίνο στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Η Μήλος του τότε και του τώρα” διάρκειας δύο σχολικών ετών (2019-2020,2020-2021).
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τομέα Πληροφορικής
-Αναζήτησαν παλιές φωτογραφίες της Μήλου μέσα από τα βιβλία Μηλιών Ιστορικών Συγγραφέων
-Επεξεργάστηκαν τις φωτογραφίες με κατάλληλα λογισμικά
-Κατατοπίστηκαν για τα μέρη που προβάλλονταν στις παλιές φωτογραφίες
-Επισκέφθηκαν τα ίδια μέρη και τα φωτογράφισαν εκ νέου-
– Με κατάλληλο λογισμικό δημιούργησαν το ψηφιακό φωτογραφικό λεύκωμα παραθέτοντας τις φωτογραφίες του τότε και του τώρα.
Συγχαρητήρια στους μαθητές/μαθήτριες, απόφοιτους μαθητές/μαθήτριες και τους καθηγητές τους.
Παρακάτω μπορείτε να δείτε ενδεικτικές φωτογραφίες από τη δράση.