κομικ

2ο Βραβείο- Συμμετοχή σε διαγωνισμό SID2018 – Comic “Διαδικτύου Οδύσσεια”, σχολ έτος 2017-2018

Διαδικτύου Οδύσσεια

To κόμικ «Διαδικτύου Οδύσσεια» δημιουργήθηκε από τον Τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑΛ Μήλου στα πλαίσια του Διαγωνισμού SID 2018 “Αρχαία Ελλάδα και Διαδίκτυο”που διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids και κέρδισε το 2ο Βραβείο.

Ο διαγωνισμός αφορούσε στο μήνυμα της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου “Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό. Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινά από εσένα».

Το κόμικ πραγματεύεται με χιουμοριστικό ύφος την αξία του Θετικού περιεχομένου στο Διαδίκτυο, τα πλεονεκτήματα του Internet, τους κινδύνους από την λανθασμένη και μη ασφαλή χρήση του, καθώς και τρόπους αντιμετώπισης.Παράλληλα αποτελεί , ένα διδακτικό υλικό αφού μετά την ανάγνωση του κόμικ , οι μαθητές μπορούν να απαντήσουν σε ερωτήματα και να υλοποιήσουν τις προτεινόμενες δραστηριότητες.

Συμμετείχαν:

• Οι μαθητές: Μάριος Νίνος, Γιάννης Κορακιανίτης  ,Ανδρέας Καμακάρης
  • Οι  καθηγητές: Αντωνοπούλου Μαρία, Αντωνόπουλος Κωνσταντίνος

Δείτε τα αποτελέσματα  εδω

Διαβάστε το κομικ https://www.slideshare.net/MARIAANTONOPULU?fbclid=IwAR1v4avI9ydR4kj_aCe4O22UyUYuVsaZcCt6TlLwSzoTNmmSOPaZdhqBXlU