20211027 082430

Εθνική Εορτή 28ης Οκτωβρίου, σχολικού έτους 2021-2022

Με μια σεμνή γιορτή, τηρουμένων όλων των προβλεπόμενων υγειονομικών πρωτοκόλλων, την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 το ΕΠΑΛ Μήλου τίμησε την Εθνική Επέτειο του ΟΧΙ του 1940, την οποία επιμελήθηκε η καθηγήτρια φιλόλογος κυρία Ευαγγελία Γεωργίου.
Οι μαθήτριες και οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου, όπου και παρακολούθησαν το χρονικό της ημέρας, με απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές της Α΄ Τάξης, ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής και τραγούδια αφιερωμένα στο έπος του 40 και τους ήρωες του πολέμου.
Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε η τελετή παράδοσης της σημαίας στη Σημαιοφόρο του σχολείου από το Διευθυντή κύριο Ηλία Τσακάλη και ανακοινώθηκαν οι παραστάτες.
Κατόπιν, ακολούθησε η απονομή των βραβείων, των αριστείων και των επαίνων προσωπικής βελτίωσης στους μαθητές που αρίστευσαν κατά το προηγούμενο σχολικό έτος.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την τήρηση ενός λεπτού σιγής και την ανάκρουση του Εθνικού μας Ύμνου.