284422476 414126190363907 3997212473316566083 n

Επίσκεψη της Ε’ Τάξης Δημοτικού Σχολείου Μήλου

Παιδικά χαμόγελα και φωνές πλημμύρισαν το σχολείο μας λίγες μέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ Τάξης Δημοτικού Σχολείου Μήλου επισκέφθηκαν το σχολείο μας στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος με θέμα την Κλιματική αλλαγή και τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειες.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οπτικοακουστικό υλικό με θέμα τις μη ανανεώσιμες και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειες, την κλιματική αλλαγή και την εξοικονόμηση ενέργειας. Μέσα από συζήτηση ανέπτυξαν τους προβληματισμούς τους. Ακολούθησε η ομαδοσυνεργατική δραστηριόποίησή τους με φύλλα εργασίας.

Την ανάπτυξη του ειδικά διαμορφωμένου εκπαιδευτικού οπτικοακουστικού και έντυπου υλικού ανέλαβε η καθηγήτρια πληροφορικής κα Αντωνοπούλου Μαρία καθώς και την διοργάνωση της επίσκεψης. Στην παρουσίαση συμμετείχε η καθηγήτρια μηχανολογίας κα Παπαδομιχελάκη Ευτυχία, ενώ την τεχνική υποστήριξη ανέλαβε ο καθηγητής κ. Αντωνόπουλος Κώστας με τις μαθήτριες της Γ’ Πληροφορικής.

Ευχαριστούμε τους μικρούς μαθητές και τις δασκάλες τους για την επίσκεψη και την άψογη συνεργασία.