Screenshot 5

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Χαρτογραφώντας την Προσβασιμότητα. Μπορεί ο συμμαθητής μου με αμαξίδιο να έρθει στο σχολείο;».

Τα τμήματα του ΕΠΑΛ Μήλου, Α1, Β Υγείας και Γ Φυσικοθεραπείας, συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Χαρτογραφώντας την Προσβασιμότητα. Μπορεί ο συμμαθητής μου με αμαξίδιο να έρθει στο σχολείο;». Ο Διαγωνισμός αξιοποίησε τη δύναμη των νέων τεχνολογιών και ψηφιακών χαρτών, δίνοντας στους συμμετέχοντες τη δυνατότητα να ενδυναμώσουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες και να ενισχύσουν την κριτική και χωρική τους σκέψη. Οι μαθητές μας και οι εκπαιδευτικοί έγιναν «αισθητήρες»  του χώρου που μας περιβάλλει, (humans as sensors), παρατηρώντας και συλλέγοντας οι ίδιοι τα δεδομένα για την προσβασιμότητα του νησιού μας. Αξιοσημείωτο είναι, ότι ο Διαγωνισμός αυτός, έχτισε μια μεγάλη μαθησιακή κοινότητα σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών ανά την Ελλάδα, που γνωρίστηκαν, εκπαιδεύτηκαν και συνεργάστηκαν δημιουργικά. Μέσα από τις εξαιρετικές βιωματικές δράσεις συμπερίληψης που διοργανώθηκαν στα σχολεία, οι μαθητές εξοικειώθηκαν και προβληματίστηκαν σε θέματα προσβασιμότητας ατόμων με κινητική αναπηρία, συμβάλλοντας παράλληλα, στην επιτυχή διαμόρφωση πιο ευαισθητοποιημένων πολιτών.

Αλέξανδρος Βελέντζας ΠΕ 87.08 (Συντονιστής)

Νικολέττα Ρούση ΠΕ 87.02

Ηλιάνα Χατζηβασιλειάδου ΠΕ 87.09

Μαρία Μουζάκη ΠΕ 87.08